Recenze nových Windows 11
Další články na téma Windows 11
Jak řekli, tak neudělali. Když v roce 2015 vycházeli desítky, měla to být poslední generace Windows. Jenže Microsoft míní a technologie mění. Od května víme, že nás čeká přechod na jedenáctky. A tak už nějakou chvíli světem rezonuje spousta otázek.
Je Windows 11 lepší než jeho předchůdce?
Samozřejmě je to jejich účel. Ale existuje spoustu konzervativních uživatelů. A těm se změny líbit nemusí. I když Windows 11 z velké části vychází právě ze zaběhlých desítek.
Design na (zaoblené) hraně
Největší změna zasáhla rozhodně design. Rohy se obrousily do moderní zaoblené podoby. Tímhle jednotícím prvkem jsou jedenáctky prošpikované skrz naskrz. Najdeme je nejen u oken, ale i u pop-up notifikací, tlačítek nebo textových polích. Facelift dostaly i ikony, které pamatovaly ještě legendární Windows XP. Navíc přibyly animace, takže všechno vypadá svižněji.
Čeho jsme se ale nedočkali, je automatizace tmavého režimu. Najdeme ho sice v nabídce motivů, ale nastavit jde jen pevně. Takže vystačit si budeme muset s klasickou funkcí Noční osvětlení, která redukuje modré světlo.
Ztratili jsme dlaždice, dostali jsme widgety
Pamatujete ještě, jak Microsoft bojoval za svoje dlaždicové řešení? Tak tomu odzvonilo. Místo toho v nabídce Start najdeme možnost připnutí oblíbených aplikací a programů. No a na hlavním panelu Windows 11 také objevíte možnost zobrazení widgetů.
Počítejte s klasickou nabídkou ‒ předpověď počasí, zprávy, kalendář a fotografie, atd. Po kliknutí se ale defaultně otevře prohlížeč Microsoft Edge, i když jsou vhodné programy implementovány. Proč je vývojáři ignorovali, netušíme. No a jestli si chcete vybírat zdroje článků? Tak to máte taky smůlu. Ovlivníte maximálně výběr témat, která se vám budou zobrazovat. Víc ani ťuk.
Hlavní panel je učesaný a napůl plešatý
Celkově je hlavní panel učesaný a zarovnání ikon nově defaultně nastaveno na střed. Což jde v nastavení ale jednoduše změnit. Vpravo je klasické seskupení hodin, nastavení hlasitosti a vlastně všeho, na co jsme zvyklí. Na první pohled to vypadá parádně, ale…
S učesaným designem se ale taky vytrhalo pár funkcionalit. Zaprvé s hlavním panelem nehnete. Ani nezměníte jeho velikost. Je pevně připnutý na spodní liště. Na otevírání souborů pomocí tažením myši na příslušné ikony také zapomeňte. Stejně tak jako na pestrou kontextovou nabídku po stisknutí pravého tlačítka. Nově se tam skrývá jen možnost nastavení hlavního panelu.
Odstraněna byla i možnost popisků, takže se vám zobrazí jen ikony. Ty se automaticky seskupují, pokud má jeden program více otevřených oken. Vzhledem k tomu, že se jich na lištu tolik nevejde, je to vlastně dobře. Ty vzadu (za kapacitou panelu) totiž prostě neuvidíte, což je problém.
Windows 11 otvírá dveře dalším aplikacím
A hlavně vývojářům. Upravené podmínky jsou přívětivé a plánuje se i implementace Amazon Appstore nabídky. Díky tomu se v jedenáctkách můžeme těšit na androidí aplikace. Což znamená hromadu nových možností. Vize je jasná – mít všechno na jednom místě. A nenutit uživatele dohledávat věci jinde.
Tenhle krok je přímo spjatý s novým Microsoft Store. Je přehlednější a intuitivnější. Uživatel si tak například pomocí historie nainstalovaných programů snáz uzpůsobí prostředí napříč zařízeními. I když samotná záloha jejich nastavení stále není možná. Bohužel.
Staré dobré systémové aplikace
Hlavně tedy staré. I když Windows 11 všemu dopřál nový design, často u toho taky skončil. Většina funkcionalit zůstala zachována. Jen jsou občas někde skryté. V Průzkumníku souborů musíte pro další nabídku kliknout na 3 tečky v záhlaví. Podobně tomu je i kontextových nabídek. Tam stačí sjet dolů a kliknout na Zobrazit další možnosti. Uživatelsky nepřívětivé a vlastně celkem zbytečné.
V milovaném Malování se toho také moc nezměnilo. Kromě vizuálu vlastně nic. Funguje pořád stejně a pořád počítá s malováním pixel po pixelu. Výstřižky jsou na tom podobně.
Teams vždycky po ruce
Microsoft se asi (nejen) po loňských zkušenostech rozhodl pro integraci MS Teams. Uvidíte tak naposledy oslovené kontakty nebo možnost rychle zahájit schůzku. Jenže je tu jeden problém – profesní účty přes to nespustíte. Pro ty budete muset otevřít klasické okno a na hlavní liště tak budou dvě stejné ikony. Matoucí? Rozhodně. Praktické? Rozhodně ne.
Tenhle atak na Teams jako hlavní komunikační prostředek je ale nejpíš zbytečný. Jen těžko shodí z trůnu jiné platformy a aplikace. Navíc Microsoft zachoval (a vylepšil) léty prověřený Skype. Takže si tak trochu sám háže klacky pod nohy.
Více oken pro efektivnější práci
Virtuální plochy zůstaly a prošly minimální změnou. S otevřenými okny je to ale jiné. Přibyly další možnosti rozvržení na ploše, což může na širokoúhlých obrazovkách značně usnadnit práci. Navíc se můžete jednoduše vrátit k celé skupině a nemusíte ji zase pracně rozmisťovat.
You can touch this!
Zapracovalo se i na dotykovém rozhraní. Mnohem komfortnější je tak například práce se stylusem. Nabídku aplikací, které se při užívání perem hodí, si můžete upravit podle sebe. Narozdíl od ní ale gesta nezměníte. I když s nimi Windows 11 řádně zamíchal.
Tažením z levé strany se zobrazí widgety a ne starý dobrý multitasking. Au. Seznam všech aplikací pak získáte potažením tří prstů směrem vzhůru. Z pravé strany na vás vykouknou kalendář a notifikace. A jako bonus ještě neskryjete hlavní panel. To je tak trochu daň za to, že vlastně nic jako tabletový režim neexistuje. Systém má na desktopu i v ruce totiž běžet úplně stejně.
Uvidíme, kam se s dalšími upgrady Windows 11 posune. Kolik starých funkcí nám vrátí a kolik nových přibyde. Rezervy totiž určitě má.