Vybíráme monitor nejen k PC

Vybíráme monitor

Výběr monitorů se v dnešní době může lehce zkomplikovat. Na trhu se jich nachází velké množství. Každý má navíc jiné funkce a pyšní se jinými parametry. Jak se v tom tedy vyznat a jaký monitor vybrat, aby splňoval všechny požadavky pro vaše využití?

Parametry při výběru monitoru

Momentálně výrobci nabízí opravdu široký výběr monitorů. Ty se od sebe na první pohled nemusí tolik lišit, ale opak je pravdou. Každý monitor má jiné vestavěné funkce a parametry. 

  • Úhlopříčka

Jedním ze základních parametrů je úhlopříčka (neboli velikost monitoru). Úhlopříčka se udává v palcích a měří se bez rámů, v potaz se bere tedy jen obrazovka. Jeden palec se rovná 2,54 cm. Čím větší monitor, tím více prostoru pro práci budete mít. Na druhou stranu musíte uvážit, kolik prostoru doma či v práci na monitor máte, aby se vám tam nakonec vešel. Určitě promyslete i to, jak moc daleko od monitoru budete sedět. Pro delší pracovní dobu u počítače by větší monitor mohl být velmi nepraktický. Všeobecně se radí, že univerzální doporučená velikost se pohybuje v rozmezí 21 až 24 palců.

  • Rozlišení

Rozlišení se týká toho, kolik bodů (myšleno pixelů) tvoří finální obraz na monitoru. A toto se netýká jen monitoru, ale všech displejů. Setkáte se s tím u telefonů, notebooků, televizí nebo i hodinek. Čím větší hodnota rozlišení je u produktu udaná, tím je finální obraz detailnější a lépe dokreslený.

Nejčastěji se setkáme s údajem počet pixelů na ose X a na ose Y. Standardem, pod který byste neměli jít, se udává rozlišení 1920 x 1080 pixelů. V posledních letech je trend jít i výš, a to na 4K rozlišení, což ale zvedá cenu monitoru.

Samotné rozlišení však ještě neslibuje, že výsledný obraz bude doopravdy tak kvalitní. Vše závisí na tom, jak velký monitor je. Čím větší monitor, tím je hustota pixelů roztaženější, a obraz nemusí dosahovat takových kvalit jako u menších monitorů. 

monitor01

  • Strany a jejich poměr

Neméně důležitým parametrem je poměr stran monitoru. Dříve bylo typické mít monitor o poměru stran 4:3. Nyní se preferuje 16:9, a to především kvůli lidskému zdraví. Respektive, takto vytvořený poměr stran se adaptuje na zorné pole jedince, díky čemuž není tak náročné a namáhavé zůstat u počítače delší dobu. Tomuto poměru pak odpovídá i většina obsahu na internetu, ať už to jsou YouTube videa, filmy nebo televizní seriály.

Setkat se můžeme i s poměrem 16:10, který je vhodnější na administrativní činnost. Tento poměr používá většina Macbooků.

Někteří uživatelé preferují dokonce jiný poměr stran, a to 21:9. Těmto monitorům se říká širokoúhlé. Jejich šířka umožňuje více místa na práci na počítači. Dá se tak říci, že máte vlastně dva monitory v jednom.

  • Panel

Většina monitorů nabízí LCD displej s případným LED podsvícením. Kvalitnější displej zvaný OLED je sice lepší, ale v monitorech ho tolik zatím nenajdeme. Ten se nachází spíše v hodinkách nebo telefonech. V barevnosti však nemá konkurence. Co se dalších panelů týče, ty nejznámější jsou TN, VA a IPS.

TN jsou atraktivní svou cenou, avšak lehce pokulhávají, co se barevné škály týče. V dnešní době se koupě monitorů s těmito panely nedoporučuje, neboť krom problémů s barevným dokreslováním nejsou tyto panely ani nejrychlejší.

Oproti tomu je IPS kvalitou mnohem dál, ale je zase dražší. Vykreslení barev je na vysoké úrovni, a jsou i rychlé. Proto jsou vhodné jak na grafické práce, tak i na hraní her.

VA je pak takový zlatý střed. Je výkonnější než TN, ale ne tak drahý jako IPS. Co se rychlosti týče, nesetkáme se zde s vysokými hodnotami, proto se VA nedoporučuje, pokud chcete využít monitor na hraní.

  • Barevná hloubka

Při výběru se zaměřte i na hloubku barevnosti. Monitor funguje na principu míchání barev. Mezi tyto barvy patří modrá, zelená a červená. V angličtině nese název RGB (red, green, blue). Každá barva má nastavenou určitou hodnotu, a čím vyšší ona hodnota je, tím kvalitnější odstíny barev budou.

Standard, který se v dnešní době udává, jsou 10bitové monitory. Tyto monitory dokáží zobrazit až 1 miliardu barev, což se rozhodně vyplatí, jakmile pracujete s fotografií nebo videem. Tyto monitory jsou vhodné i pro herní monitory. Pro klasickou kancelářskou činnost si vystačíte s 8bitovým monitorem, který ukazuje „jen“ 16 milionů barev.

  • Frekvence

Tento parametr bude zajímat přednostně hráče. Obnovovací frekvence totiž udává, kolik snímků je monitor schopen během jedné vteřiny vykreslit. Tato hodnota se udává v hertzích. Čím vyšší hodnota, tím rychlejší a plynulejší je přechod mezi jednotlivými snímky. Jen pro představu, klasické monitory se pohybují v rozmezí 60 až 77 Hz, kdežto ty hráčské neklesají pod 144 Hz. Udává se i hodnota 240 Hz.

  • Odezva

Odezva je důležitá především pro herní monitory, neboť udává hodnotu, za jakou je monitor schopný přejít z šedé barvy na černou a bílou, a pak zase zpět na šedou. Tento proces ve zkratce znamená, že se pixel dokáže změnit z jednoho na druhý. Tato hodnota se udává v milisekundách. Čím kratší čas, tím rychleji dokáže monitor reagovat. Při klasické činnosti stačí odezva i okolo 10 ms, pro hráče je kýžená odezva maximálně 2 ms.

  • Pozorovací úhel

Tento úhel udává, do jakého možného úhlu lze monitor sledovat, aby neztratil obraz na kvalitě. Starší modely s TN panely vyžadují, aby se na monitor dívalo přímo, z jakéhokoli jiného úhlu bude obraz zhoršen. Monitory s IPS panely naopak umožňují sledování monitoru téměř odkudkoli. Vše také záleží na povrchu monitoru. Displej může být matný, což zabraňuje případným zbytečným odleskům. Obraz bude tak stabilní při různých podmínkách. Lesklý displej si sice hůře poradí s odlesky, avšak vykreslení barev a finální výsledek je mnohem lepší než u matných displejů.

monitor02

  • Funkce chránící oči

V dnešní době se můžeme setkat i s přidanými funkcemi, které mají za úkol chránit oči. Jde totiž o to, že spoustu lidí tráví u počítače mnohem více času než před pár lety. Z toho důvodu výrobci monitorů přidávají funkce jako Low Blue Light, HP Eye Ease a Flicker-free. Všechny tyto funkce redukují modré světlo, které je pro oči nejhorší a způsobuje mnoho nežádoucích komplikací, od bolestí hlavy a očí až po zhoršení zraku.

  • Konektory

V neposlední řadě by vás mělo zajímat, zda a jaké konektory monitor má. Setkat se můžete s klasickým HDMI připojením, ale i modernějším a více žádoucím HDMI 2. Díky tomu se dokážete napojit na další obrazovky, případně televize. Hráči by se měly ujistit, že monitor má DisplayPort. Je to poměrně nové rozhraní, které bylo vytvořeno v roce 2006 a umožňuje co nejrychleji přenášet kvalitu obrazu.

U starších displejů můžete stále narazit na VGA/D-Sub a DVI, kdy oba konektory přenášejí analogový signál. Nicméně ani jeden nepřenáší 4K rozlišení a jsou poměrně omezené. Proto se od nich ustupuje.

Dnes na monitorech naleznete především USB výstupy, což je vhodné při zapojení USB disků.

  • Držáky

U monitorů se zamyslete i nad tím, kde je budete mít přichycené. Budou viset na zdi nebo budou stát na pracovní desce? Monitory by měly mít podstavce, které by v nejlepším případě měly být nastavitelné, nebo alespoň vyměnitelné.

  • Jas a kontrast

U monitorů je vhodné zkontrolovat, jak to mají s jasem a kontrastem. Ty totiž dotváří kvalitu výsledného obrazu. Jas se udává v hodnotách kandely na metr čtvereční. Nejčastěji se setkáte s hodnotou 250, ovšem není neobvyklé, když hodnoty dosahují až 400. Díky vyššímu jasu budete schopní pracovat i venku, případně v situacích, kdy na monitor dopadá sluneční paprsek.

Kontrast je poměr mezi nejtmavším a nejsvětlejším pixelem. V tomto případě platí, že čím větší číslo (tedy čím větší kontrast), tím lepší výsledný obraz. Pro domácí a kancelářské využití stačí bohatě poměr 1000:1. Pro náročnější grafickou práci už se doporučuje kontrast vyšší, alespoň 3000:1.

Typ displeje monitoru

  • Širokoúhlý

Displej, který je až dvakrát delší než klasický displej. Ocení především lidé, co během své práce potřebují mít otevřeno více pracovních oken. Velikost displeje totiž umožňuje pracovat na doopravdy velké ploše. Odradit však může vyšší cena a absence 4K rozlišení.

  • Prohnutý

Dnes máte na výběr nejen z klasického rovného displeje, ale i z prohnutého. Prohnuté monitory nejsou již výsadou bohatších, v dnešní době si jej může dovolit prakticky každý. Většina prohnutých monitorů má zabudovaný panel VA, který ovšem nemusí svou kvalitou přesvědčit každého uživatele. O co se ale prohnuté monitory snaží je vybalancovat kontrast tak, aby byly barvy přeci jen skvěle vyladěné.

A proč jsou prohnuté monitory i přes značný nedostatek tak populární? Jde především o to, že při jejich používání máte pocit, že vás monitor obklopuje, takže jste víceméně součástí toho, co se děje na displeji. Ocení především ti, co hrají počítačové hry nebo rádi sledují filmy a seriály.

Tyto monitory se dělají v různém zakřivení. Udává se hodnota poloměru kružnice, která kopíruje zakřivení monitoru. Čím menší číslo, tím větší zakřivení. Zakřivený monitor se nedoporučuje při práci s výkresy, neboť zakřivení monitoru může zkreslovat obraz.

  • Přenosný

Přenosné monitory mají tu výhodu, že se dají připojit jak k počítači, tak k telefonu či herní konzoli. Dá se tak tvrdit, že díky tomu můžete pohodlně sledovat filmy a hrát hry téměř kdekoli. Tyto monitory disponují svými vlastními reproduktory. I když nemůžete čekat zázraky, je to příjemný doplněk. Tyto monitory mohou být i dotykové. To je bezesporu výhoda, pokud potřebujete vykonat nějakou akci a nemáte po ruce zrovna myš nebo klávesnici.

monitor

Typ monitoru podle jeho využití

Základní parametry jsme si již vysvětlili, teď se podíváme na to, jak vybírat monitor podle využití. Nejčastěji se setkáme s trojím využitím: kancelářské/domácí práce, herní činnost a grafické využití.

Domácí a kancelářské monitorytyto monitory se využívají především k méně náročné činnosti, jako je posílání a čtení e-mailů, při práci s internetem nebo hraní nenáročných her. Dalo by se tak říci, že tyto monitory nekladou vysoké nároky. Proto můžete v klidu sehnat levnější modely se základními parametry a funkcemi. Co se velikosti týče, nedoporučuje se jít přes 24 palců. Jakmile to ale práce vyžaduje (náročnější projektování), rozhodně sáhněte po větším monitoru.

Herní monitory – u herních monitorů už je potřeba podrobněji zkoumat parametry. Hráči jistě ocení výkonný monitor s velkou škálou barev a rychlou odezvou. Co se frekvence týče, měla by se pohybovat okolo 144 Hz. Vše záleží na typu her, avšak neměla by jít pod toto číslo. Odezva by měla být ideálně 1 až 2 ms. Rozlišení se většinou v 4K nedělá, ale na výběr je 2K nebo Full HD. Ačkoli se s 4K můžete setkat, zvažte, zda to váš počítač utáhne. Mnoho herních monitorů má navíc krásný design, monitory jsou často i podsvícené.

Grafické monitory – grafické monitory využijí především lidé, kteří na počítači upravují a pracují s fotkami, videi nebo grafikou. Od těchto monitorů se vyžaduje, aby perfektně vykreslovaly barvy. Monitor by měl být dostatečně velký, vše záleží ovšem na preferencích a typu práce. Barevná hloubka by měla být minimálně 10 bitů, čím více, tím lépe. Monitor by měl také skvěle pracovat s kontrastem a jasem.

×