Nevíte si rady s výběrem té pravé herní konzole? Sepsali jsme pro vás pár tipů, na co se zaměřit. Protože ať už jste vášnivým hráčem, který chce pařit při cestě do práce, nebo si potřebujete odpočinout doma po náročném dnu, díky našim tipům si dojdete do finishe.
Jak vybrat herní konzoli?
Pokud jste fandou her, nebo se třeba poohlížíte po dárku pro herního fanouška, určitě si přijdete na své v našem článku. Herní konzole se stávají stále oblíbenějšími.
Mezi hlavní příznivce nepatří už jen děti a teenageři, ale na popularitě si získávsjí již i mezi dospělými. Mnoha svými vlastnostmi se konzole začínají přibližovat herním počítačům. Jak ale vybrat tu nejlepší herní konzoli? To se dozvíte v následujících řádcích.
Není lepší počítač?
Pokud jste zvyklí hrát na své oblíbené hry na počítači a váháte, zda se vám koupě herní konzole vyplatí, čtěte dál. Vězte, že i herní konzole má mnoho předností. Pro představu jsme pro vás připravili malé srovnání.
Výhody herní konzole:
- Podstatně nižší pořizovací náklady oproti hernímu počítači
- Některé herní konzole je možné zabalit s sebou i na cesty
- Jednoduchá instalace a ovládání (tzv. plug-and-play)
- Energeticky méně náročný provoz
- Ovladač odpovídající ergonomickým požadavkům
- Oproti počítačové myši nebo klávesnici speciální ovladač (tzv. gamepad) dále nabízí mnohem širší herní možnosti
- Bezpečnost – na rozdíl od počítače nemohou herní konzoli napadnout viry
Abychom ale byli skutečně objektivní, musíme zmínit i nevýhody herních konzolí. Tím jsou především pořizovací cena her, která bývá vyšší než u těch počítačových, a někdy také placený multiplayer.
Konzole jen jako „hrací nástroj“?
Samozřejmě primárním určením herním konzolí je hraní her. Konzole se však dá využít také jako centrum multimédií vaší domácnosti. Na moderní konzole lze instalovat například různé streamovací aplikace (You Tube, Spotify atd.). Následovně tedy konzole může sloužit i jako nástroj k přehrávání videí, filmů či hudby. A pokud si koupíte konzoli disponující optickou mechanikou, můžete se těšit dokonce i z přehrávání filmů typu Blu-ray.
Jak jsme zmínili, některé konzole lze s sebou dokonce přibalit i na cestu. Konzole pak tedy může sloužit pro zkrácení dlouhé chvíle během samotného cestování nebo během čekání ve frontě. Což ocení nejen rodiče často neposedných dětí.
Nová konzole vs. starší hry
Pokud už třeba doma konzoli máte a zvažujete koupi nové, možná si kladete otázku, zda s ní budou kompatibilní i vaše starší herní kousky. Zde záleží na konkrétním typu a výrobci. Některé novější konzole starší hry podporují, některé ne. Určitě si tedy před nákupem tuto skutečnost nejprve ověřte například u prodejce.
Základní rozdělení konzolí
Nyní se již dostáváme k základnímu rozdělení herních konzolí. Primárně rozlišujeme mezi kapesními a stolními. Kapesní disponují zabudovaným displejem, a mohou tedy díky tomu fungovat i jako samostatná zařízení. Naopak stolní konzole je nutné propojit s některým ze zobrazovacích zařízení. Tedy například s televizí či monitorem. Podíváme se ale na toto rozdělení ještě detailněji.
Stolní herní konzole
Jak jsme již zmínili, stolní konzole nemohou fungovat jako samostatně, ale je nezbytné propojit s některým zobrazovacím zařízením. Tedy například k monitoru nebo k televizi. Neopomenutelným rozdílem jsou také obvykle větší rozměry. Součástí stolních herních konzolí je i DVD mechanika a konektory nezbytné pro připojení ovladačů. Ve většině případů lze tyto konzole připojit k internetové síti. Jednoduše lze pak takto stahovat hry přímo z internetu nebo střídat hraní s brouzdáním na sociálních sítích.
Stolní konzole patří nejčastější a upřednostňované typy. Oproti těm kapesním jistě nabízí lepší herní zážitky a spustit na nich lze takřka libovolnou hru (strategie, závodní, akční, logické…). A navíc i si můžete zahrát i ve více lidech. Vybrané modely nabízí jako součást i pohybovou kameru, která snímá pohyby daného hráče.
Kapesní herní konzole
Jak už název napovídá, jde o modely tvarem a velikostí vhodné do ruky. Disponují samozřejmě zabudovaným displejem i tlačítky pro ovládání. Ty můžete někdy najít pod označením „handheld“. Nepotřebujete tedy už zařízení propojovat s dalším příslušenstvím nebo obrazovkou, jako je tomu u prvního typu. Velikost displeje se samozřejmě liší podle značky a typu konkrétního zařízení. Vybírat můžete mezi úhlopříčkami od 2,5“ (rozlišení např. 400 x 240 px) klidně až do velikosti větší než 5“ (a to s rozlišením až 1280 x 720 px¨). V každém případě by se vám kapesní konzole měla vejít do kapsy, nebo třeba do kabelky. Navíc samozřejmě disponují i sluchátkovým konektorem (3,5 mm Jack). Díky němu pro bude hraní her nebo sledování filmů ničím nerušeným zážitkem. A to jak pro vás, tak i pro vaše okolí.
Dalším rozeznávacím znakem u herních konzolí je to, zda jsou pouze jednoúčelové či klasické.
- Jednoúčelové konzole
- Tynabízí pouze omezené a předem nainstalované množství titulů. Pokud byste chtěli nainstalovat další, bohužel to nelze.
- Tynabízí pouze omezené a předem nainstalované množství titulů. Pokud byste chtěli nainstalovat další, bohužel to nelze.
- Klasické konzole
- Asi už tušíte, že u klasických konzolí není dodatečná instalace her žádnou překážkou. Navíc, výběr her často bývá daleko obsáhlejší než pro stolní modely. Vybere si tedy téměř každý.
Jednoznačně výhodou kapesních konzolí jsou také nízké pořizovací náklady. Naproti tomu je ale nutné pamatovat na výměnu baterií nebo včasní nabití.
Důležité parametry pří výběru herní konzole
A na co se konkrétně zaměřit při výběru nové konzole? Důležité jsou především tyto tři:
- Funkce
- Velikost úložiště
- Rozlišení
- Funkce
Jak už víte, konzole nemusí sloužit pouze jako nástroj pro hraní her. Pomocí konzolí můžete poslouchat oblíbenou hudbu, stramovat videa, prohlížet fotky, ale také komunikovat s ostatními pomocí sociálních sítí nebo videohovorů atd.
Herní konzole disponuje ale také tzv. síťovými funkcemi. Které to jsou?
- Zabudovaný GPS modul – ten dokáže snímat aktuální polohu a přenést ji do herního (virtuálního) prostředí
- Virtuální realita
- Pohybový senzor
- Multiplayer – patří mezi nejžádanější funkce herních konzolí vůbec, bývá často zpoplatněn
Mějte ale na paměti, že vybrané herní funkce někdy vyžadují tzv. zlaté předplatné. To bývá vždy dražší než klasické. V případě, že po těchto funkcích budete toužit, je nutné si tedy připlatit.
- Velikost úložiště
S narůstající popularitou konzolí roste i jejich úroveň a přímo úměrně také požadavky na kapacity úložiště. Pokud tedy vybíráte konzoli, myslete na to, aby kapacita úložiště byla dostatečně velká. Výhodou je také možnost v případě potřeby vložit micro SD kartu nebo propojení s externím pevným diskem.
Jak velké úložiště tedy konkrétně vybrat?
Obecně se dá říci, že jeho velikost by měla odpovídat celkové velikosti všech her, jež budete mít současně nainstalovány. K tomu by tam samozřejmě mělo ještě zůstat místo o pro ukládání multimédií (hudba, filmy, atd.) – pakliže je budete využívat. V dnešní době je obvyklá kapacita do 500 GB až 1 TB. Pokud si ale děláte zálusk na ty nemodernější hry, budete pro jednu takovou potřebovat klidně až 2 TB.
- Rozlišení
Rozlišení je bezpochyby nedílným faktorem podílejícím se na kvalitě obrazu. Stále populárnější a častější je 4K rozlišení (3840 x 2160 px). A již běžnou součástí herních konzolí je tzv. Full HD (1920 x 1080 px).
Pokud vybíráte zařízení s rozlišením 4K, vždy vybírejte raději ty s tzv. nativním rozlišení před tzv. „upscalovým“ (dopočítaným). Ty nejmodernější konzole vás pak příjemně překvapí svým rozlišením až 8K.
Zmíněné konzole s 4K nebo 8K rozlišením vybírejte ale pouze v tom případě, že vaše televize takový typ rozlišení podporuje. Pokud tomu tak není, je investice do takových konzolí naprosto zbytečná, jelikož potenciál samotného zařízení nevyužijete.
Kromě samotného parametru rozlišení se zaměřte i na plynulost. Ta je na prvním místě především u akčních her. Plynulost najdete pod jednotkami FPS a vyjadřuje počet snímků za sekundu. Běžné typy konzolí nabízí 30 až 60 FPS. Samozřejmě, čím vyšší tato hodnota je, tím lépe.
Příslušenství herních konzolí
Ke konzolím lze pořídit také velkou škálu příslušenství. A to především k těm stolním. Propojit je můžete buď kabelem, či bezdrátově. Klasikou jsou myš, sluchátka a klávesnice. Jaké jsou další?
- gamepad – jak už víte, jedná se o zásadní součást každé herní konzole. Gamepad navíc může disponovat „vychytávkami“, jakými jsou například gyroskop, analogové páčky umožňující neomezený pohyb nebo třeba akcelerometr. Některé gamepady lze propojit i s počítačem nebo mobilem. Většina herních konzolí nabízí možnost i připojení více gamepadů současně. Jednoduše pak můžete zapojit do hry i další osoby.
- joystick – jedná se o pákový ovladač, je vhodný například pro akční nebo závodní hry
- EYE kamera – snímá hráčovy pohyby v průběhu hry. Někdy je možné jej ovládat také pomocí hlasu, umožňuje videohovory, a některé dokonce zvládají i nahrávat
- pohybový snímač – ten se hodí především fanouškům sportovních her. Pohyb snímaného hráče přenáší přímo do hry
Dalšími oblíbenými doplňky herních konzolí bývají herní pistole, tenisové rakety, volanty nebo golfové hole a další
Česko-herní minislovník k herním konzolím
Pokud nejste v herní oblasti příliš zběhlí nebo si jen zkrátka nejste jistí, co která zkratka znamená, připravili jsme pro vás malý výběr slov, která by se vám v souvislosti s konzolemi mohla hodit:
- FPS – Tuto zkratku si pamatujete už možná z našeho článku. Souvisí s plynulostí obrazu a doslova se jedná o počet snímků za sekundu. A jak jsme řekli – čím vyšší, tím lepší.
- Plug and Play (P&P) – Jde o anglickou zkratku, jejíž doslovný význam je „připoj a hraj“. Jde tedy o technologii, pomocí níž lze po připojení všech kabelů na konzoli začít ihned hrát.
- Handheld – Zde se jedná jen o jiný název herních konzolí „do kapsy“.
- Next-gen – Tato zkratka označuje herní zařízení nové generace.
- Bundle – Pod tímto označením se skrývá výraz označující výhodný balíček. Ten obvykle nabízí jak herní konzoli, tak i jednu hru zdarma.
Tipy na závěr - jak vybrat konzoli
Na závěr jsme si pro vás připravili několik užitečných tipů, které by se vám mohly při výběru herní konzole hodit.
- Počítejte
Ačkoli je jasné, že pořizovací náklady herní konzole jsou nižší než při koupi herního počítače, i při jejím výběru myslete na cenu. Vždy si spočítejte, kolik vás bude stát nejen samotná konzole, ale také její příslušenství. Jak už víte, některé služby, které konzole poskytují, jsou placené. Do ceny tedy případně nezapomeňte zahrnout i je.
Kvalitní konzoli, ať už stolní nebo kapesní pořídíte přibližně za cenu mezi 5 000 Kč až 10 000 Kč. Pod 1000 Kč pořídíte pouze dětské a neznačkové herní konzole s omezeným výběrem her. Pokud toužíte po opravdu „top“ modelu, počítejte s investicí více než 10 000 Kč.
- Zpětná kompatibilita
To je jedna z funkcí, kterou disponují především novější modely konzolí. Bude se hodit obzvlášť tehdy, pokud jste příznivci starších „retro“ her. Díky ní lze i na novějších typech hrát hry určené původně pouze pro starší modely.
- Zkuste bazary
Pokud nechcete za konzole příliš utrácet, zkuste se poohlédnout po bazarech nebo například po hráčských fórech. Zde můžete najít za dobrou cenu nejen velké množství konzolí, ale i her.
- Nezávislé testy
V případě, že při výběru stále tápete nebo se nemůžete rozhodnout, zkuste si najít nezávislé testy či srovnání různých modelů herních konzolí. Možná vám výběr alespoň trochu usnadní.
- Retro konzole
Máte rádi retro? Možná se vám do chuti trefí retro konzole. Jedná se obvykle o přenosná zařízení, která napodobují modely z 80. a 90. let minulého století. Ty podporují oblíbené staré hry a disponují i autentickými ovladači. Zároveň však nabízí i různá vylepšení.
Pár slov závěrem
Nyní již snad máte ucelený přehled, jak postupovat při výběru nové herní konzole. Ať už si vyberete jakýkoli model a typ, přejeme vám mnoho zábavy. Věříme, že možná i díky naším radám se vám pomocí herní konzole podaří utéct z reality všedních dnů a strávit pár okamžiků ničím nerušeným herním zážitkem.