Co znamená krytí IP20, IP67 či IP68?

Co znamená stupeň krytí IP?

Stupeň krytí udává míru odolnosti produktu proti vniknutí tekutin či cizích těles. Nejčastěji se s tímto údajem setkáte u mobilních telefonů, sluchátek, chytrých hodinek, atd. Zkrátka IP znamená Ingress Protection, případně International Protection Code. Jestliže výrobek nemá tuto ochranu, je uvedeno místo číslice písmeno X.

  • První číslo – ochrana před vniknutím cizího tělesa
  • Druhé číslo – ochrana před vniknutím vody

Hodnocení odolnosti se provádí v přesně stanovených laboratorních podmínkách, které zahrnují určení teploty a tlaku vody, úhlu a vzdálenosti, pod kterými je kapalina aplikována na zařízení. Rovněž je zohledněna potřeba otáčení a změny polohy při testování produktu. Stupeň odolnosti je důležitým parametrem nejen u mobilů, ale také u chytrých hodinek či sluchátek. Jeho význam oceníte i v běžných situacích, jako je výběr osvětlení do koupelny.

stupen krytí

Stupeň krytí IP

Co vlastně jednotlivá čísla znamenají, si uvedeme v několika příkladech.

  • Stupeň krytí IP20 – nízká ochrana před poškrábáním a proniknutím cizích těles do mobilu, co se týče ochrany před vlhkostí, ta je nulová.
  • IP67 – přístroj je voděodolný při potopení po dobu půl hodiny a hloubky 1 metru. Zařízení je také chráněno před prachem a poškrábáním.
  • IP68 – lze potopit do hloubky 1 metru na delší dobu, ochrana proti prachu a poškrábání je vysoká.

Rozdíl mezi IP67 a IP68

Tyto údaje jsou u mobilů nejčastější. Rozdíl je v odolnosti proti kapalinám. IP67 lze ponořit do maximálně 1 metru po dobu půl hodiny. IP68 udává, že mobil by měl vydržet i větší hloubku než 1 metr.

První číslice udává:

STUPEŇ OCHRANY

PŘED NEBEZPEČNÝM DOTYKEM

PŘED VNIKNUTÍM CIZÍHO TĚLESA

IP0x

žádná ochrana

žádná ochrana

IP1x

dlaně

velké

IP2x

prsty

malé

IP3x

nástroj

drobné

IP4x

nástroj, drát

velmi drobné

IP5x

jakákoli pomůcka

částečně prach

IP6x

jakákoli pomůcka

úplně prach

 

Druhá číslice udává:

STUPEŇ OCHRANY

PŘED VNIKNUTÍM TEKUTIN

IPx0

Žádná ochrana

IPx1

Ochrana před svisle kapající vodou

IPx2

Ochrana před kapající vodou, náklon 15°

IPx3

Ochrana před vodní tříští (déšť)

IPx4

Ochrana před stříkající vodou

IPx5

Ochrana před tryskající vodou

IPx6

Ochrana před silně tryskající vodou (vlnobití)

IPx7

Ochrana před potopením do vody na půl hodiny a hloubky do 1 m.

IPx8

Ochrana před potopením do vody v hloubce minimálně 1 metru

IPx9

Ochrana před tlakovou vodou (WAP)

Jak ochránit mobil na dovolené?

Baterie mobilních zařízení na dovolených trpí. Přírodní faktory ovlivňují výdrž akumulátorů u mobilů, fotoaparátů a podobných zařízení. Vysoké teploty způsobují rychlejší vybíjení baterií. Problémy mohou způsobit také vlhkost a nadmořská výška.

Chraňte mobil před horkem

V letních měsících se přehřívání mobilních telefonů těžko vyhne, ale je důležité mít na paměti, že horko škodí zejména bateriím. Ideální teplota pro fungování telefonu je okolo 20 stupňů. Není vhodné nechat zařízení vystavené přímému slunečnímu záření, což platí obzvlášť pro baterii a celý mobil. Proto je důležité chránit mobil před vysokými teplotami.

Nenabíjejte zařízení na slunci a nevystavujte ho přímému teplu. I když budete chtít mít telefon na dovolené pořád po ruce, vyvarujte se pokládání zařízení na horké povrchy, jako jsou stolky, lehátka nebo zábradlí. Tím vystavujete baterii mobilu největšímu riziku poškození.

K okolní teplotě se ještě přidává odpadní teplo, které se uvolňuje během provozu telefonu. Na rozdíl od počítačů, které mají ventilátory k odvádění tepla, mobily tuto možnost nemají. Proto není vhodné nechat zařízení vystavené přímému slunci déle, než je nutné. Přehřátí baterie zkracuje její životnost a může vést k jejímu výbuchu v extrémních situacích.

stupen_kryti_slunce

Chraňte mobil před vlhkem

V létě trávíme čas u vody, ať už u moře, nebo u rybníka. Ale voda je také jedním z hlavních viníků poruch mobilních telefonů. Hlavně mořská voda obsahuje minerály, které mohou způsobit korozi elektronických součástek. Vedle kontaktu s vodou není vhodné vystavovat mobil ani vysoké vlhkosti vzduchu. Měli byste proto svá zařízení chránit, třeba pomocí vodotěsných obalů.

Pokud se vám telefon dostane do vody a vy chcete minimalizovat škody, je důležité co nejrychleji odstranit vlhkost. Jestliže to jde, vyjměte baterii a otřete zejména konektory suchým hadříkem. Poté nechte zařízení vyschnout na vzduchu alespoň 2 dny. Jestliže máte k dispozici rýži, můžete zařízení vložit do ní, hlídejte, aby se zrna nedostala do otvorů. Až když je telefon zcela suchý, opět ho nabijte a zapněte.

Chraňte mobil před pískem a vysokou nadmořskou výškou

Na pláži vám hrozí nebezpečí nejen přehřátí nebo navlhnutí, ale nebezpeční představuje i písek a kamínky. Tyto částice se mohou dostat do nabíjecího portu a znesnadnit kontakt s nabíječkou, což může způsobit problémy při nabíjení. Proto ochraňte svá zařízení například pouzdrem nebo záslepkami proti prachu, které zakryjí nabíjecí porty. Kamínky mohou poškrábat displej, nejlepší je ho chránit ochrannou folií.

Pokud preferujete aktivní odpočinek a rádi trávíte čas v přírodě. Pravděpodobně jste zažili situaci, kdy jste vyrazili na výšlap s plně nabitým mobilem, ale po dosažení vrcholu jste zjistili, že se baterie výrazně vybila. Vysoká nadmořská výška není pro akumulátor příznivá.

Čím výše jste tím je ve vzduchu nižší množství kyslíku. Takže se baterka rychleji vybíjí.  Navíc ve vysoké nadmořské výšce je chladněji. Mobil chraňte před zimou, mějte ho v bundě či v batohu.

Co dělat, když mobil spadne do vody?

  • Okamžitě vypněte telefon a nedotýkejte se žádných dalších tlačítek.
  • Nepokoušejte se vyklepat vodu, neboť by mohla proniknout do nedostupných míst. Snažte se s telefonem příliš nehýbat a odstraňte obal či kryt.
  • Vyjměte SIM kartu a paměťovou kartu, pokud je to možné, vyjmete i baterii.
  • Důkladně vysušte telefon utěrkou, odstraňte vodu z otvorů a prostoru pro baterii, pokud je dostupný. Nepoužívejte fén ani topení k sušení.
  • Odstraňte nečistoty, které se mohly dostat do telefonu, například špína nebo sůl z vody, ve které telefon spadl.
  • Nechte telefon sušit po dobu dvou dnů. Můžete telefon mírně naklonit, aby mohla odtékat přebytečná voda.

Jak vysoušet mobil?

Často se doporučuje umístit telefon do rýže, která nasaje přebytečnou tekutinu. Tuto vlastnost mají i ovesné vločky nebo kuskus, ale tyto potraviny jsou relativně malé, což znamená, že by se mohly dostat do otvorů telefonu. Vhodnou alternativou je použít silikagel, který je například obsažen v silikátovém stelivu pro kočky. Telefon umístěte do uzavíratelné krabičky a pokryjte ho vybranou potravinou nebo silikagem. Nechte ho v krabičce vypnutý dva dny. Nicméně nejlepším řešením je samozřejmě navštívit profesionální servis.

Poškození se projeví po čase

Může se stát, že i když telefon zachráníte, po nějakém čase se poškození stejně projeví. Součástky uvnitř začnou oxidovat. Po zapnutí je tedy nejlepší zálohovat si okamžitě všechna data.

Vodotěsný nebo voděodolný mobil

První a nejdůležitější je zjistit, zda je váš telefon skutečně vodotěsný (tzn. schopný odolat delšímu ponoření do vody) nebo pouze voděodolný, což znamená, že je odolný pouze vůči krátkodobému vystavení vlhkosti.

I když by se voděodolný telefon měl vypořádat s ponořením do vody lépe než ostatní, nikdy není stoprocentní jistota. Zvláště pokud byl vystaven sladké nebo slané lepivé tekutině, jelikož sůl výrazně urychluje proces korozí. Někdy se takové škody způsobené vodou nekryjí ani zárukou od výrobce a reklamace pravděpodobně neuspěje. Mějte také na paměti, že servisní pracovníci snadno rozpoznají, jestli vám mobil spadl do vany, nebo jste jen lehce postříkali vodou. Uvnitř telefonu totiž jsou senzory, které mění barvu po vystavení velké vlhkosti.

×